Aktualności

Bordun – festiwal młodych dudziarzy

     W dniach 16 – 17 czerwca  w miejscowości Schleife  w Niemczech odbywał sie  Internationales Dudelsackfestival BORDUN czyli Międzynarodowy Festiwal Dudziarzy BURDON na który został zaproszony nasz  Szkolny Zespół Regionalny.

   Zespół wyjechał z rana 15 czerwca, by zwiedzić Drezno i okolice. Dopiero wieczorem dotarliśmy do Kindererholungszentrum w Braunsteich gdzie nocowaliśmy. Oczekiwał nas sam wiceburmistrz, p. Manfred Hermasch,  który rozmawiał z nami po serbołużycku i był to dla nas doprawdy zrozumiały język! Na pierwszy rzut oka nasze lokum wyglądało jak niepozorny ośrodek wypoczynkowy dla dzieci, jednak wkrótce odkryliśmy jego wspaniałości: fajny basen kąpielowy, niesamowite place zabaw z najprzeróżniejszymi atrakcjami, boiska, nawet pole do mini golfa.
Festiwal był świetnie zorganizowany, wszystko było profesjonale: scena, nagłośnienie, widownia, organizacja. Czuliśmy się wspaniale.
      Na festiwal zaproszono cztery zespoły taneczne i sześć kapel: z Polski, Czech i Niemiec. Nam szczególnie podobały się dwa Zespoły z Czech: wieloosobowa Kapela Muzika z Chrastu oraz zespół „Słoneczko”. Wspaniale grali, tańczyli i śpiewali. A widowni podobaliśmy się my... Występowaliśmy trzykrotnie z programami 20 i 30-stominutowym, za każdym razem byliśmy gorąco oklaskiwani. Oklaski pojawiały się po przyśpiewce, po każdym tańcu , nieraz i w trakcie tańca. Szczególnie podobała się wszystkim nasza zabawa w wojsko. W osobnym mini- koncercie prezentowała się też nasza kapela MIGLANCE, również  gromko oklaskiwana.
   Festiwalowi towarzyszył w niedzielę jarmark z regionalnymi wyrobami. Każdy zespół był zobowiązany przywieźć regionalne smakołyki. My mieliśmy chleb bukówiecki z chlebowego pieca z domowym smalcem, ogórki kiszone, a na deser tradycyjne domowe pierniki gwiazdkowe. Trzeba przyznać że wszystko rozeszło nam się błyskawicznie, a degustujący chwalili  nasze wyroby.
    Festiwal nie miał charakteru konkursowego. Był prezentacją jak różnorodna i piękna jest muzyka dudziarska. Byli nawet dudziarze z Niemiec którzy studiują grę na dudach w wyższej szkole muzycznej. Wykonywali na różnych typach dud muzykę klasyczną, szczególnie barokową. Festiwal był oblegany przez media lokalne: prasę,  radio i telewizję.
Organizatorzy dbali o atrakcje dla nas - mieliśmy  przejażdżkę zabytkową kolejką wąskotorową i zabawę. Całości dopełniało świetne jedzenie.
    Festiwal odbywał sie zaledwie kilkanaście kilometrów od Muskau czyli Mużykowa. To właśnie z tej miejscowość do Bukówca przywędrowało w XVIII w 25 rodzin łużyckich. Chcieliśmy odwiedzić to miasto, niestety nie wystarczyło nam czasu. Może za dwa lata, na odjezdne zaprosił nas pan wiceburmistrz na następny festiwal (festiwale odbywają się co dwa lata).
    Wraz Zespołem pojechali prowadzący Zespół i Kapelę Zofia Dragan i Tomasz Kiciński, role opiekunów pełnili Anna Grochowczak, Barbara Dragan i Agnieszka Raszewska. Dziękujemy!
Dziękujemy także p. Włodzimierzowi Pośpiechowi z firmy REAL za pomoc finansową,  paniom z obsługi szkoły i p. Annie Grochowczak za przygotowanie smalcu i ogórków, Basi Dragan i p. Emilii Sobeckiej za upieczenie pierników, państwu Danucie i Bonifacemu Głuszakom za upieczenie chleba. Dziękujemy też naszym kierowcom za miła atmosferę wyjazdu!

© 2017 SP Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 1008 gości oraz 0 użytkowników.