"- Tej, ty mi musisz łoddać 100 złoty!
- Jak, musze...
- Musisz, bo jo jes winny Pietrowi sto złotych!
- Pietr może poczekać!
- Pietr ni może poczekać, bo jegu dułsi Tołofil
- Tołofil tyż poczeko.
- Tołofil ni z piernika nie poczeko bo jest winiyn Błynisiewi.
- Błyniś tyż może płoczekać. Chocioż nie, Błyniś ni może czekać.
- Czymu?
- Bo ón jes winiyn mi, a jo ni mogę czekać. Ale suchej, tyj żeś pożyczół mi, Jo Błynisiewi, Błyniś Tołofilewi, Tołofil Pietrewi, , Pietr ci... Tak bóło, nie? Nik tych bejmów nie wydoł, bo kożdyn pożyczół drugiymu, nie? I nikt ich ni mo! Tej, to dzie jes ta stłówa?
- Nu właśnie, dzie? To... co robić?
- Nie wiym jak tyj, ale jo byde udawoł Greka i poczekum, oż mi dadzóm który miliard ołro...”
Takie i inne dyskusje toczyły się na deskach bukówieckiej sceny podczas XVI Konkursu „Mówimy Gwarą” w dniu 25.03.2012 r. Były dyskusje o wiejskich biznesach, opowieść skąd wziął sie dzień kobiet i barwne opowieści o trąbce – oczywiście wszystko w wersji gwarowej. Dla tych, którzy niezbyt radzą sobie z gwarą trudniejsze słowa wyjaśniano na bieżąco na ekranie rzutnika. Jednym słowem było wesoło! Gwarowe popisy dzieci i młodzieży z Krobii, Wyciążkowa, Święciechowy i Bukówca Górnego poprzedził występ Chóru Szkolnego z Bukówca. Kolejne prezentacje przeplatane zaś były piosenkami Kapeli „Kotkowiacy” ze Zbąszynka, która świetnie bawiła publiczność. Miłą niespodziankę zrobił też organizatorom Antoni Samol, młody bukówczanin, a do niedawna leszczynianin, który z zacięciem powiedział tekst „Starygo Marycha” (oczywiście poza konkursem)
Organizatorem Konkursu jest Zespół Szkół im. ks. Teodora Kurpisza w Bukówcu Górnym. Gro uczestników to uczniowie tej szkoły przygotowywani do Konkursu przez Zofię Dragan. Organizatorzy jak co roku podziękowali instruktorom i autorom tekstów, w szczególności p. Magdalenie Andrzejewskiej, która ze swoimi uczniami przyjechała na Konkurs po raz dziesiąty.
Dopisała też publiczność, która zapełniła bukówiecką salę. Widzowie zjechali z całej okolicy, również z Leszna, Wschowy, Śmigla, Kościana. Wśród publiczności byli: sekretarz Starostwa Powiatowego w Lesznie Krystian Maćkowiak, sekretarz gminy Włoszakowice Monika Klemenska, prof. Jerzy Sierociuk, szef Pracowni Dialektologii Polskiej UAM w Poznaniu, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Lesznie Małgorzata Halec, sołtys Bukówca Tadeusz Malepszy. Licznie dopisały też media: reporterzy i fotoreporterzy z Panoramy Leszczyńskiej, Gazety ABC, radia Merkury i oczywiście Radia Elka, które od lat propaguje bukówiecki Konkurs.
Jak przystało na imprezę konkursową było też jury, a w nim: Irena Przezbór, Maria Rozwalka, Maria Kubiak, Karolina Kowalczyk – Praiss i Dominika Kubicka.
Podczas gdy jury obradowało, widzowie mogli zjeść i wypić coś dobrego w kawiarence prowadzonej przez Samorząd Szkolny, a także zabawić się przy Kapeli Kotkowiacy i kabarecie „Dziura”. Odbył się też konkurs dla publiczności, która tłumaczyła gwarowe słówka – oczywiście był to konkurs z nagrodami.
Jak co roku, jury nie miało łatwej pracy, konkurs jest wyrównany, zróżnicowanie poziomu uczestników nieduże, teksty i wykonanie z reguły na wysokim poziomie. Tu jednak (od początku Konkursów) wszyscy są nagradzani, zarówno nagrodami pieniężnymi jak rzeczowymi. A to dzięki sponsorom, którymi są:
Starostwo Powiatowe w Lesznie
Kabaret DZIURA
Bank Spółdzielczy we Włoszakowicach
GOK Włoszakowice
Nadleśnictwo Włoszakowice
Stowarzyszenie Bukówczan MANU
Radio ELKA
Sołtys Bukówca Górnego
Edmund Gąd
Firma Werner Kenkel S.A.
Panorama Leszczyńska
„Astromal” Wilkowice
Urząd Miasta Leszna
A oto protokół Jury i szczegółowe wyniki:
Protokół z posiedzenia jury XVI Konkursu „Mówimy gwarą” z 25 MARCA 2011 r.
Jury XVI Konkursu „Mówimy gwarą” w składzie: Irena Przezbór, Maria Rozwalka, Maria Kubiak, Dominika Kubicka i Karolina Kowalczyk - Praiss oceniło biorących udział w konkursie w dwóch kategoriach: debiuty i laureaci.
W kategorii laureaci
I miejsce i Nagrodę Starosty Powiatu Leszczyńskiego otrzymują:
Eryk Poniży z Bukówca Górnego
Mateusz Zapłata z Bukówca Górnego
II miejsce:
Matylda Obiegała z Bukówca Górnego
Jagna Knop z Krobi
Monika Lisiecka z Krobi
III miejsce
Alicja Drobnik z Bukówca Górnego
Lidia Mendyka z Krobi
Partycja Andrzejewska z Krobi
Anna Szulc z Krobi
IV miejsce
Anna Zając z Bukówca Górnego
V miejsce
Jowita Samol z Bukówca Górnego
Sandra Marcinek z Bukówca Górnego
Wiktoria Sowijak z Bukówca Górnego
Marta Drobnik z Bukówca Górnego
W kategorii debiuty:
I miejsce i Nagrodę Wójta Gminy Włoszakowice otrzymują:
Mikołaj Szkudlarek z Bukówca Górnego,
II miejsce
Dominik Poniży z Bukówca Górnego
III miejsce
Adam Sobecki z Wyciążkowa
Bartosz Sterna z Bukówca Górnego
IV miejsce
Szymon Sobecki z Wyciążkowa
Michał Sobczyński ze Święciechowy
Wiktoria Kędziora ze Święciechowy
Arkadiusz Sobecki z Bukówca Górnego
Jury Puchar Przechodni postanowiło przyznać Michałowi Sobczyńskiemu i Wiktorii Kędziorze ze Święciechowy za wyjątkowy debiut aktorski.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody pieniężne oraz rzeczowe i dyplomy, ufundowane przez sponsorów. Jury podkreśliło bardzo wyrównany poziom występów uczestników . Na podkreślenie zasługuje też fakt doskonałej organizacji imprezy, ciekawa oprawa oraz liczna publiczność, szerokie zainteresowanie mediów i środowisk naukowych.
Podpisy Jury
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczyniają się do świetności Konkursu: opiekunom i uczestnikom Konkursu, jurorom, sponsorom, pracownikom bukówieckiej szkoły, Radzie Rodziców oraz wszystkim widzom i... zapraszają za rok!